← Atpakaļ uz vārdnīcu

Aizdevums

Publicēts: 11. July 2018

Aizdevums

Aizdevums ir nauda, īpašums vai kāda cita veida materiālas vērtslietas, kas tiek nodotas otras puses (aizņēmēja) rīcībā, apmaiņā pret aizdevuma vērtības atmaksu talākā nākotnē. Atmaksājot aizdevumu personai bieži ir jāmaksā šī aizdevuma pamatvērtība, procenti un citi, ar šo aizdevumu saistīti izdevumi.

Kas ir aizdevums?

Aizdevums var būt gan vienreizējs darījums, gan ilgtermiņa darījums vai ilgtermiņa kredītlīnija. Piemēram, vienreizējs aizdevums var būt naudas summa, kuru persona saņem vienu reizi un var atmaksāt vienā maksājumā.

Ilgtermiņa aizdevums, visbiežāk ir lielāka summa, ko aizņēmējs šaņem vienreiz un atmaksā ilgākā laika periodā vai arī aizņēmums, ko persona saņem vairākas reizes un atmaksā veicot vairākus, mazākus maksājumus.

Aizdevums ir bankas, kreditora vai citas privātpersonas līdzekļi, kuri tiek aizdoti personai, kurai ir nepieciešami šie līdzekļi, lai norēķinātos par kādu preci vai pakalpojumu. Aizdevumiem, lielākajā daļā gadījumu, tiek piemēroti procenti, taču ir iespējams noformēt aizdevumus bez procentiem.

Avots, no kura banka, kreditors vai trešā puse izsniedz šo aizdevumu, ir resursi, kas izveidojušies no citiem piesaistītajiem un apgrozāmajiem līdzekļiem personas vai iestādes rīcībā.

Aizdevums pret ķīlu

Tieši tapat kā aizdevumi ir pieejam ar vai bez procentiem, aizdevumi ir pieejami ar vai bez ķīlas. Ķīla ir objekts, kura īpašumtiesības tiek nodotas bankas vai kreditora rīcībā, ja persona nespēj atdot savu aizdevumu. Tātad, ja persona noformējot kredītu ieķīlā savu automašīnu, tad nozīmē, ka ja šī persona nebūs spējīga atmaksāt kredītu, šī automašīna nonāks kredītdevēja rīcībā.

Aizdevuma izdevīgums

Aizdevuma izdevīgums lielā mērā ir atkarīgs no aizdevuma mērķa. Ja persona aizņemas kādam, salīdzinoši nelielam, pirkumam, tad īstermiņa aizdevums būs visizdevīgākais. Ja personai ir nepieciešams veikt kādu lielāku pirkumu, par kuru tā plāno norēķināties veicot vairākus maksājumus, tad ilgtermiņa aizdevums būs izdevīgaks, jo lielākiem, ilgtermiņa aizdevumiem parasti ir izdevīgakas procentu likmes.

Īstermiņa aizdevumivisbiežāk ir salīdzinoši nelieli aizdevumi, kurus persona var atmaksāt viena vai dažu mēnešu laikā. Ilgtermiņa aizdevumi ir lielāki aizdevumi, kuru atmaksas termiņš var būt līdz pat vairakiem gadiem.

Ātrie, īstermiņa aizevumi ir izdevīgi gadījumos, kad aizdevums personai ir nepieciešams steidzami. Lielākā daļa ātro aizdevumu ir noformējami pat 15 minūšu laikā. Šis aizdevumu veids ir vispiemērotakais steidzamām situācijām un gadījumos, kad persona zin, ka spēs šo aizdevumu atmaksāt tuvāko 30 dienu laikā.