Kredīts pret ķīlu

Bezmaksas kredītu salīdzināšana

Atrodi visizdevīgāko kredītu - viegli!

Saņem kredītu rekordīsā laikā

Ja Tev kādreiz ir nācies iedziļināties aizņēmumu, kredītu un citos, ar finansēšanu saistītos jautājumos, tad Tev noteikti ir nācies sastapties ar jēdzienu – kredīts pret ķīlu. Kredīts pret ķīlu visbiežāk nozīmē, ka konkrētais kredīts tiek izsniegts pret pret nekustamā īpašuma ķīlu vai pret auto ķīlu.

Ja Tu apsver noformēt ātro kredītu, vai kāda cita veida kredītu, tad ir vērtīgi informēt sevi pirms kredīta izvēles, lai nodrošinātu vislabākā lēmuma pieņemšanu.  Jēdziens – kredīts pret ķīlu, visbiežāk tiek saistīts ar hipotekārajiem vai auto kredītiem, taču mūsdienās gandrīz visi kredītu veidi piedāvā iespēju saņemt kredītu apmaiņā pret ķīlu.

Kas ir kredīts pret ķīlu?

Kredīts pret ķīlu lielākajā daļā gadījumu nozīmē lielāku iespēju saņemt vēlamo kredītu, lai ātrāk spētu piepildīt kāroto mērķi. Lielākajā daļā gadījumu kredīti pret ķīlu tiek izmantoti nekustamā īpašuma iegādei, būvniecībai, renovācijai vai labiekārtošanai, taču atsevišķās situācijās cilvēki izmanto iespēju aizņemties apmaiņā pret ķīlu, lai dzēstu komunālos parādus vai uzsāktu un attīstītu uzņēmējdarbību.

Iemesli nepieciešamībai noformēt kredītu var būt ļoti daudz un dažādi, ne vienmēr būs nepieciešama ķīla, lai varētu saņemt kredītu. Tas ir atkarīgs no Tev nepieciešamā kredīta lieluma, Tavas maksātspējas un kredītiestādes nosacījumiem. Bieži vien ķīlas nepieciešamība ir atkarīga no vēlamās kredīta summas lieluma.

Kas ir ķīla?

Visbiežāk sastopamie ķīlas veidi ir nekustamais īpašums un auto. Ķīla savā būtība darbojas kā nodrošinājums kredītiestādēm, ka persona spēs atmaksāt kredītu un ja persona to nav spējīga izdarīt, tad kredītiestādei ir tiesības atsavināt ieķīlāto. Ķīla var būt māja, dzīvoklis, zemes gabals, auto vai vērtslietas. Būtība jebkas, kredīta ņēmējam piederošs un vērtīgs.

Latvijas Republikā tiek atzīti četri ķīlu veidi:

 • Lietošanas ķīla – kustamā vei nekustamā ķīla tiek nodota kreditora lietošanā uz kredīta atmaksas laiku. Pēc kredīta atmaksas ķīla tiek atgriesta īpašnieka lietošanā.
 • Hipotēkārā ķīla – aizdevums tiek izsniegts apmaiņā pret īpašumtiesībām uz ieķīlāto nekustamo īpašumu. Īpašums paliks Tavā rīcībā visu kredīta atmaksas laiku, taču ja nespēsi kredītu atmaksāt, tad kredītiestādei ir tiesības šo īpašumu atsavināt.
 • Rokas ķīla – ķīla tiek nodota kreditora rīcībā līdz kredīta atmaksai. Tikko kā kredīts tiks atmaksāts Tu varēsi saņēmt atpakaļ ieķīlāto īpašumu.
 • Komercķīla – komersantam vai juridiskai personai piederošs īpašums, kas tiek ieķīlāts, lai saņemtu nepieciešamo kredītu. Komercķīla var būt ķermeniska vai bezķermeniska, komersantam vai juridiskai personai piederoša lieta. Komercķīla var arī būt uzņēmums kā lietu kopība.

Latvijas kredītu tirgū visbiežāk tiek izmantota hipotekārā ķīla vai rokas ķīla, kur kredīts tiek izsniegts apmaiņā pret kustamo vai nekustamo īpašumu.

Ko atcerēties ņemot kredītu pret ķīlu

Noformējot kredītu pret ķīlu ir vērts atcerēties dažus nozīmīgus faktorus:

 • Noformējot kredītu pret ķīlu ir iespējams ieķīlāt tikai Tev piederošu kustamo vai nekustamo īpašumu. Tev ir jābūt ķīlas likumīgajam īpašniekam. Ieķīlāt kopīgu kustamo vai nekustamo īpašumu nebūs iespējams. Piemēram, lai varētu ieķīlāt laulātam pārim piederošu zemi, auto vai dzīvokli būs nepieciešama abu pušu piekrišana.
 • Atceries, ka ķīlas objektam ir jābūt pietiekami vērtīgam. Lai saņemtu kredītu pret ķīlu, kreditors izvērtēs ķīlas objekta vērtību pret pieprasīto kredīta summu. Šāda pieeja tiek pielitota, lai kreditors būtu nodrošināts pret zaudējumiem, ja persona nebūs spējīga atmaksāt kredītu. Kredītam būs izdevīgāki nosacījumi, ja ieķīlāts tiks jauns auto vai jauns dzīvoklis, jo šiem objektiem ir lielāka vērtība. Ja vēlēsies ieķīlāt automašīnu vai dzīvokli, kura monetārā vērtība būs zema, kredītu noformēt var izrādīties grūtāk. Jebkurus ar ķīlu un ķīlas objektu saistītos jautājumus Tu vari apspriest ar izvēlēto kreditoru, jo nosacījumi kredītam pret ķīlu atšķiras, atkarībā no kredītiestādes un katra kreditora individuālajām vadlīnijām un nosacījumiem.
 • Ja kredīts netiks atmaksāts, tad kreditoram ir tiesības atsavināt ieķīlāto objektu. Tieši tāpēc ir ļoti svarīgi izvērtēt savas spējas kredītu atmaksāt, pirms aizņemšanās. Ja kredīts netiks atmaksāts pēc līguma vadlīnijām, tad kreditoram ir pilnas tiesības uz ieķīlāto objektu, lai segtu ar kredītu saistītos zaudējumus.

Kādos gadījumos kredīts pret ķīlu tiek izmantots?

Iespēja saņemt kredītu pret ķīlu var tikt izmantota vairākos gadījumos, taču visbiežāk cilvēki ņem kredītus pret ķīlu pērkot auto vai mājokli. Šajos gadījumos gan kredīts tiek izsniegta balstoties uz vairākiem faktoriem, ne tikai ķīlas objekta vērtību. Kredīta procentu likme tiek pielāgota balstoties uz ķīlas objekta vērtību, personas maksātspeju, kredītvēsturi un citiem, kredītiestādes noteiktiem faktoriem. Savā būtība ķīla ir nodrošinājums kredīta izsniedzējam, ka kredītņēmējs atmaksās kredītu un ja tas netiks darīts, tad kreditors varēs segt gūtos zaudējumus ar ķīlas palīdzību.

Bieži vien nemaz nav iespējams saņemt kredītu mājokļa vai auto iegādei bez ķīlas, jo aizdevuma summa šajās situācijās ir vairāki tūksotoši eiro. Ja personai, kura vēlas saņemt kredītu nav ne auto, ne mājokļa, ko ieķīlāt, tad ir iespējams ieķīlāt mājokli vai auto, kuru persona gatavojas iegādāties par šo kredītu. Šajos gadījumos persona var izmantot ieķīlāto auto vai dzīvot ieķīlātajā mājoklī, taču īpašumtiesības uz šo objektu persona iegūs tikai pēc kredīta atmaksas.

Kredīts pret nekustamā īpašuma ķīlu

Kredīts pret nekustamā īpašuma ķīlu nozīmē, ka nekustamais īpašums kalpo kā nodrošinājums, lai persona varētu saņemt nepieciešamo kredītu. Kredīts pret ķīlu ir labs risinājumus gadījumos, kad ir nepieciešams aizņemties lielu naudas summu, jo kredīts pret nekustamā īpašuma ķīlu gandrīz vienmēr būs izdevīgāks risinājums, nekā vairāki īstermiņa aizdevumi vai patēriņa kredīts. Kredīts pret nekustamo īpašumu, parasti, tiek izsniegts ar zemāku procentu likmi un tam ir garāks atmaksas termiņš, līdz pat 20 gadiem.

Kredīts pret auto ķīlu

Kredīts pret auto var var izpausties vairākos veidos un formās. Viens no populārakajiem auto kredīta veidiem ir auto līzings. Noformējot auto līzingu, persona iegadājas automašīnu par kreditora līdzekļiem un iegūst īpašumtiesības uz šo spēkratu pakāpeniski atmaksājot aizdevumu. Šis variants ir visizplatītākais, ja persona vēlas iegadāties jaunu auto.

Otrs no izplatītākajiem auto kredīta veidiem ir auto ieķīlāšana, lai saņemtu līdz pat 90% no automašīnas vērtības kā kredītu. Šis ir izplatīts aizņemšanās veids situācijās, kad personai ir nepieciešama salīdzinoši liela naudas summa.

Mēs esam apkopojuši izsmeļošāku informāciju attiecībā uz kredītiem pret auto ķīlu. Vairāk par kredītu pret auto ķīlu vari lasīt šeit.

Nosacījumi, lai saņemtu kredītu pret ķīlu

Saņemot kredītu pret ķīlu liela nozīme ir ne tikai ķīlas objekta vērtībai, bet arī rindai citu faktoru. Šie faktori var atšķirties atkarībā no kredītiestādes un vēlamās kredīta summas. Gadījumos, kad tiek noformēts kredīts pret ķīlu, tā izmaksas un procentu likme visbiežāk tiek aprēķināta izejot no iepriekšminēto faktoru kopuma.

Kreditors pievērsīs īpašu uzmanību:

 • Kredīta objekta vērtībai
 • Kredītņēmēja maksātspējai
 • Kredītvēsturei
 • Ienākumiem
 • Aizņēmuma summai

Kas būs nepieciešams, lai saņemtu kredītu pret ķīlu?

Lai varētu noformēt kredītu pret ķīlu Tev ir jābūt vismaz 18 gadus vecam un ķīlas objekta likumīgajam īpašniekam, tas nozīmē, ka noformējot kredītu Tev būs jāuzrāda:

 • īpašuma tiesības apliecinošs dokuments (Zemesgrāmata, reģistrācijas dokumenti)
 • personu apliecinošs dokuments (pase vai ID karte)

Protams, nozīme ir arī iepriekš minētajiem faktoriem (ķīlas vērtībai, personas maksātspējai, kredītvēsturei utt.).

Saņemt kredītu pret ķīlu, parasti, ir iespējams arī personām bez darba vietas vai ar sabojātu kredītvēsturi. Tas nav ieteicams, taču situācijas mēdz būt dažādas un ja ir sanācis nonākt īpaši grūtā situācijā, tad kredīts pret ķīlu var būt risinājums.