Kredītlīnija

Bezmaksas kredītu salīdzināšana

Atrodi visizdevīgāko kredītu - viegli!

Saņem kredītu rekordīsā laikā

Kredītlinija ir salidzinoši jauns aizņemšanās veids, kas Latvijas tirgū ienāca tikai nesen. Savā būtībā kredītlīnija ir tas pats kas kredītkaršu overdraft funkcija, taču ar pāris atšķirībām. Visnozīmīgakās atšķirības starp kredītlīniju un overdraftu ir kredītlīnijas apjoma fiksācija, kā arī izmantošanas un atmaksas termiņa noteikšana. Tas, ar ko kredītlīnija atšķiras no citiem kredītu veidiem, ir, ka personai nav jānorāda konkrēta aizņēmuma summa un kam tā ir nepieciešama. Noformējot kredītlīniju personai tiks noteikt konkrēts kredītlimits un no šī kredītlimita var tērēt tik lielu summu, cik nepieciešams. Japersona ir pieteikusies kredītlīnijai, taču nav to izmantojusi, tad nebūs jāveic nekādi maksājumi. Tādejādi kredītlīnija var būt izdevīga iepēja ne tikai personām, kurām nauda ir nepieciešama steidzami, bet arī personām, kuras vēlas drošības garantiju, gadījumos, kad rodas neparedzēti izdevumi.

Kā kredītlīnija atšķiras no citu veidu kredītiem?

Savā būtībā kredītlīnija ir aizdevums ar fiksētu pieejamās naudas summas limitu, bet ar elastīgu atmaksas grafiku. Noformējot kredītlīniju Tu iegūsi pieeju konkrētai naudas summai, kura būs Tavā rīcībā uz neierobežotu laika periodu un principā ir iespējams izvēlēties kredītlīniju atmaksāt tikai pēc naudas summas iztērēšanas. Šajā gadījumā ir būtiski atcerēties, ka procenti būs jāmaksā no iztērētās naudas summas un kā jau ar visiem kredītu veidiem – jo ātrāk tiek atmaksāts kredīts, jo lētāk tas izmaksā kredīta ņēmējam.

Dažādie nosacījumi kredītlīniju noformēšanas un atmaksas noteikumos var atšķirties atkarībā no kredītdevēja. Kredītlīniju ir iespējams noformēt bankās, kā arī pie nebanku aizdevējiem un ir vērts izvērtēt visus pieejamos kreditorus pirms Tu izlem, pie kura aizdevēja noformēt savu kredītu.

Kā saņemt kredītlīniju?

Tieši tāpat kā noformējot jebkuru citu kredīta veidu, lai noformētu kredītlīniju, personai ir jāatbilst rindai nosacījumu, pirms tā var noformēt kredītlīniju. Noteikumi, protams, var atšķirties atkarībā no izvēlētā kreditora, taču pamatā kreditori pievērš īpašu uzmanību sekojošajiem faktoriem:

  • Personas vecumam

Personai ir jābūt pilngadīgai, lai varētu noformēt kredītlīniju. Lielākā daļa kreditoru ir noteikuši vecuma ierobežojumu kredītlīniju izsniegšanai vecuma grupā no 18-75 gadiem. Ir kreditori, kuri kredītlīniju izsniedz tikai personām, kuras ir sasniegušas 20 vai 21 gada vecumu. Tieši tapat ir kredītiestādes, kuras izsniedz kredītlīnijas personām līdz 65 vai 70 gadu vecumam. Šie ierobežojumi atšķiras, atkarība no izvēlētā kreditora. Kredītiestādes drīkst pašas izlemt un noteikt vecuma ierobežojumus kredītu izsniegšanai un šie ierobežojumi ir saistīti ar riska faktoriem aizdodot naudu privātpersonām. Personas zem 21 gada vecuma tiek bieži vien klasificētas kā personas ar paaugstinātu risku neatdot kredītu, jo jauniešiem šajā vecuma grupā bieži vēl nav stabilu aizdevumu. Personas, kuras ir vecākas par 65 gadu vecumu var būt kvalificētas līdzīgā riska grupā, jo arī šajā vecumā personām var būt ierobežotas iespējas atmaksāt aizņemto kredītu. Lasi arī: Kredīts no 18 gadiem vai Kredīts penisonāriem.

  • Personas kredītvēsturei

Personas kredītvēsturei ir izšķiroša nozīme, lai persona varētu saņemt kredītlīniju. Gluži kā ar citiem kredītu veidiem, kredītiestādes ir ieinteresētas aizdot naudu tikai personām, kuras ir spējīgas apliecināt, ka pagātnē ir godprātīgi pildījušas savas kredītsaistības.

Slikta kredītvēsture demonstrē personas nespēju laikā pildīt kredītsaistības, kas kreditoram var nozīmēt lielus, finansiālus zaudējumus. Tieši tāpēc lielākā daļa kreditoru pārbauda personu kredītvēsturi pirms kredītu izsniegšanas. It īpaši gadījumos, kad personas vēlas noformēt aizdevumus lielāku summu vērtībā.

Negatīva kredītvēsture ir personām, kurām iepriekš ir bijušas problēmas pildīt kredītsaistības. Šajā kategorijā tiek iekļauta gan izvairīšanās no kredīta atmaksas, gan kredīta maksājumu kavēšana. Ja Tev ir bijušas problēmas pildīt kredītsaistības, tad kreditors izvērtēs visus faktorus un informēs Tevi par aizdevuma pieprasījuma apstiprinājumu vai noraidījumu.

  • Personas maksātspējai

Tāpat kā kredītvēsturei, arī personas maksātspējai ir liela nozīme. Kredītlīniju būs iespējams noformēt tikai tad, ja kreditors izvērtēs personu kā maksātspējīgu. Gluži tāpat kā ar jebkuru citu kredītu, kreditoram ir svarīgi nodrošināt sevi, lai nenonāktu zaudējumos. Kreditori izvērtē katras personas maksātspēju izejot no informācijas, kuru tie var iegūt no personas konta izraksta. Lai varētu noformēt un savā rīcībā saņemt kredītlīniju, Tev būs jāuzrāda regulāru ienākumu plūsma savā kontā. Kreditori rūpīgi izvērtē katru kredīta pieteikumu un pat ja Tev nav oficiāla darba vai ienākumi ir sezonāli, tad kredītlīniju būs iespējams saņemt, ja ienākumi ir pietiekami lieli, lai varētu segt kredītlīnijas izmaksas. Tieši tāpēc kredītlīnijām ir zemākas procentu likmes, nekā daudziem citiem kredītu veidiem. Pārliecinoties par klientu maksātspēju un labo kredītvēsturi kreditors var atļauties piešķirt kredītus ar zemākām procentu likmēm un ar elastīgākiem atmaksas termiņiem.

Kādiem nolūkiem izmanto kredītlīniju?

Kredītlīnija ir aizdevuma veids, kurš savā būtībā atgādina banku kredītkartes un kredītīnijas apmēru parasti nosaka kredītņēmēja maksātspēja un izvēlētā kreditora nosacījumi. Katram klientam pieejamā kredītlīnija tiek aprēķināta individuāli, izejot no kredītiestādei pieejamās informācijas.

Kredītlīnija būs galvenokārt izdevīga personām, kurām atkārtoti var rasties lielāki izdevumi. Piemēram, ievācoties jaunā dzīvoklī var rasties vajadzība segt kosmētisku remontdarbu izmaksas un iegādāties jaunu sadzīves tehniku. Iespējams, var rasties nepieciešamība pēc algotiem remontstrādniekiem, rodas nepieciešamība pēc elektriķa pakalpojumiem vai gluži vienkārši ir nepieciešams iegadaties jaunu ledusskapi.

Kredītlīnija arī būs piemērots risinājums, ja ir nepieciešamība segt neparedzētus rēķinus, piemēram, ar medicīnas aprūpi vai rehabilitāciju saistītus izdevumus. Kredītlīnija ir izdevīgs risinājums cilvēkiem, kuriem ir nepieciešama elastība aizņemoties. Šī elastība var būt saistīta gan ar aizdevuma summu, gan aizdevuma atmaksas termiņiem.

Vērtīgi zināt izvēloties noformēt kredītlīniju

Kredītlīnija ir izdevīgs un elastīgs veids, kā aizņemties un nodrošināt papildus līdzekļus, ja Tu zini, ka Tev varētu rasties nepazedzēti izdevumi, taču ir ļoti svarīgi izvērtēt šī aizdevuma nepieciešamību un savas iespējas aizdevumu atmaksāt. Kredītlīnijas atmaksa savā būtībā ir tāds pats process kā jebkura cita veida kredīta atmaksa. Pēc vienošanās ar kredītiestādi tiks izstrādāts kredītlīnijas atmaksas grafiks un izlemts ikmēneša maksājumu apjoms. Laicīgi atmaksāt savas kredītsaistības ir tieši tik pat svarīgi kā ar jebkuru citu kredītu. Ja Tu nespēsi pildīt savas kredītsaistības un nespēsi atmaksāt kredītlīnijas izdevumus, tad Tu riskē sabojāt savu kredītvēsturi, nonākt tā saucamajā „parādnieku sarakstā” un tas var rezultēties parādu piedzinēju vai pat tiesu izpildītaju iesaistē.

Kredītlīnijas nepieciešamību ir jāapsver tieši tik pat nopietni kā jebkura cita kredīta izvēli. Kredītlīnija ir izdevīgs un elastīgs kredīta veids, taču jebkura kredīta veida vieglprātīgai izmantošanai var būt nopietnas sekas.

Kredītlīnija – plusi

Viens no lielākajiem plusiem, izvēloties noformēt kredītlīniju ir fakts, ka procenti būs jāmaksā tikai no iztērētās kredīta summas. Pat ja Tava kredītlīnija ir noformēta uz vairakiem tūkstošiem euro, bet tu esi iztērējis tikai dažus desmitus vai simtus no kopējās kredītlīnijas, tad procenti tiks pierēķināti tikai šai, iztērētajai summai.

Pluss kredītlīnijām ir arī to elastība, kas tiek sniegta kredītlīnijas saņēmējam. Sadarbībā ar kredītdevēju, persona pati izvērtē un nosaka, cik ilgā laikā vēlas atmaksāt kredītlīniju.Kredītlīnijas atmaksas termiņu ir jāizvērtē izejot no kredītlīnijas apjoma un ikmēneša ienākumiem. Neskatoties uz to, ka kredītlīniju, kā jebkuru citu kredīta veidu, ir gudri atmaksāt pēc iespējas ātrāk, taču ir svarīgi atcerēties noteikt reālistisku kredītlīnijas atmaksas termiņu. Kredītlīnijas atmaksas termiņu izvērtēt ir svarīgi, lai nesanāktu iedzīvoties vēl lielākos soda procentu maksājumos, ja nespēsi veikt ikmēneša maksājumus norunātajā laikā.

Kredītlīnija – mīnusi

Viens no plusiem kredītlīnijām var arī būt iespēja kredītlīniju noformēt ne tikai privātpersonām, bet arī juridiskām personām. Kredītlīniju var saņemt arī juridiskas personas un tas nozīmē lielākas iespējas attīstīt savu uzņēmumu un nodrošināt iespējas palielināt apgrozāmos līdzekļus, ja ir tāda nepieciešamība. Kredītlīnijas izmantošanai var būt daudz plusi, ja esi juridiska persona. Kredītlīnija var palīdzēt biznesa paplašināšanai un attīstībai, darbinieku atalgošanai vai kā rezerves iespēja gadījumos, kad uzņēmuma ienākumi un darbība ir sezonāla. Gluži kā privātpersonu gadījuma, tad piešķirot kredītlīniju juridiskai personai tiek izvērtēta tās maksātspēja un izejot no tās tiek aprēķināts kredītlīnijas lielums, atmaksas termiņi un procentu maksājumi. Atkarība no tā, cik liela ir vēlamā kredītlīnija, tad var gadīties, ka lai saņemtu aizdevumu būs nepieciešama ķīla vai galvotājs. Ja Tu vēlies iegūt konkrētāku informāciju par iespējām saņemt kredītlīniju kā juridiska persona, tad izvērtē savas iespējas, Latvijas tirgū pieejamos piedāvājumus un kontaktējies ar izvēlēto kreditoru, lai iegūtu konkrētu piedāvājumu.

Viens no kredītlīnijas lielākajiem mīnusiesm ir tas, ka kredītlīniju ir iespējams izmantot jebkurā laikā. Tas var vienlaicīgi arī būt liels pluss, taču vienkāršā pieeja finansiālajiem līdzekļiem var rezultēties tēriņos, kas nav nepieciešami un nav neatliekami. Vieglā pieeja kredītlīnijai var būt pārlieku vilinoša personām, kam nav paškontroles un gribasspēka, lai šo kredītlīniju neizmantotu nevajadzīgiem tēriņiem. Katrs euro, ko aizņemsies būs agrāk vai vēlāk jāatmaksā un tieši tāpēc ir svarīgi izvērtēt kredītlīnijas nepieciešamību un to noformēt tikai tad, ja tam ir pamatots iemesls. Kredītlīnija var vilināt personas dzīvot pāri to iespējām un veikt spontānus pirkumus, kas nav nepieciešami un tieši tāpec Monni.lv iesaka izvērtēt savu personīgo motivāciju kredītlīnijas noformēšanai.

Vērts atcerēties…

Kā jebkuram citam kredīta veidam, kredītlīnijai tiek aprēķināti soda procenti, gadījumos, kad tiek kavēti kredīt ikmēneša maksājumi. Šie soda procenti aug ar katru kavēto dienu un ja maksājumi tiek kavēti vairāk kā 14 dienas, tad var tikt piesaistīti kredītu piedzinēji un, sliktakajā gadījumā, tiesu izpildītaji. Šo personu mērķis ir atgūt kavētos maksājumus un sakrātos soda procentus un ja persona nav spējīga šos maksājumus veikt, tad var tikt atsavināts personas kustamais vai nekustamais īpašums, lai segtu kredītmaksājumu zaudējumus. Kredītmaksājumu kavēšanai var būt ļoti nopietnas un nepatīkamas sekas. Tieši tāpēc ir svarīgi atcerēties aizņemties atbildīgi un ir jāizvērtē savas iespējas pildīt notrunātās kredītsaistības.